Sveikata | Eeefondai.lt

istock_000076823145_small_1-300x199-5056389Neseniai išbandyta japoniska dieta man visai patiko. Ją pasirinkti įkalbėjo kolegė, kuri atėjo po atostogų gerokai sulieknėjusi. Ne, ji atostogavo ne Japonijoje, ir net ne užsienyje. Kaip pati sako – labai nuo visko pavargo ir tiesiog norėjo skirti laiko sau. Ir gerai, nes iš jos to laiko “sau” šiek tiek nubyrėjo ir man. Tai – japoniska dieta, meniu šiek tiek panaši į Atkinsono dietą.

Kaip dieta veikia

kaip ir visos kitos dietos, ši pirmiausiai remiasi maisto ribojimu. Jeigu vienos dietos riboja visą visų rūšių maistą ir tiesiog mažiną bendrą kalorijų kiekį, tai japoniska dieta per 7 dienas kalorijų skaičių nesumažina taip drastiškai kaip įprastas kalorijų skaičiavimas. Galima sakyti, ji turi kiek kitokį pagrindą. Tas pagrindas – angliavandenių atsisakymas.

Sakoma, kad japonai gyvena labai ilgai ir yra tokie ploni dėl to, kad daug dirba ir dėl to, kad maitinasi tam regionui būdingu maistu. Tame maisto racione paprastai galima rasti daugiausiai visame pasaulyje žuvies, taip pat daug ryžių ir įvairių žalios spalvos salotų. Toks maistas užtikrina labai didelį baltymų suvartojimą ir mažą angliavandenių kiekį. Jeigu kas nors prisimenate daktaro Atkinsono dietą, tai žinote, kad pastaroji leido valgyti viską, kas iš baltymų ir riebalų, bet skatino visiškai atsisakyti angliavandenių. Tai reiškė, kad galėjai kirsti kiek nori vištienos krūtinėlių, sūrio, pieno, mėsos, kiaušinių, kažkiek agurkų ir špinatų lapų, bet suvalgytas saldainis, nuryta braškė ar išgertas degtinės stikliukas galėjo sugriauti tavo visos savaitės darbą. Dietos tikslas buvo negauti jokių angliavandenių, kad organizmas pradėtų skaidyti savo riebalus, kurie iš esmės ir yra suspausti angliavandeniai. Taigi, tokiu būdu buvo metamas svoris. Deja, ši dieta nors daug kam ir leido veiksmingai sumažinti atvorį nebadaujant, tačiau ji buvo gana nesveika, nes žmogaus organizmui yra tai tikras šokas išvis negauti angliavandenių ir gauti suvirškinti tiek daug visokių mėsų. Galiausiai pats daktaras Atkinsonas mirė nuo širdies smūgio, nesulaukęs senatvės. Kas turbūt ir buvo jo dietos pasekmė. Juk kiekvienas žmogus, valgantis per daug mėsos, taip užkemša sau kraujagysles, kad sukelia riziką savo sveikatai.

Tad japoniška baltymų dieta irgi turi panašumų, nes čia pagrindas tenka baltymams. Tačiau kitaip nei Atkinso dietos atveju, yra tam tikri sureguliavimai. Negali valgyti kažko kiek nori, nes tai “leidžiamas” maistas. Paprastai visur ir viskam yra padarytos tam tikros normos. Tokiu būdu išvengi per didelio riebalų vartojimo, apsaugai save nuo cholesterolio. O angliavandenių kiekis gaunamas yra šiek tiek didesnis. Taigi, organizmas nepatiria tokio didelio šoko, o svoris vis tiek krenta greičiau nei tiesiog skaičiuojant kalorijas. Taip maitintis galima savaitę ar dvi, bet paskui reikia pereiti prie normalios mitybos.

Mano patirtis

Aš sužinojau, kad yra tokia nuostabi japoniska dieta, atsiliepimai apie ją buvo net iš televizijos žvaigždžių. Man visai patiko tas meniu, atrodė, kad tikrai galėčiau taip maitintis. Kaip įsivaizduoju, panašiai maitinasi ir kokie nors kultūristai, sportininkai, tik jiems gal dar daugiau baltymų reikia, kadangi jų tikslas būna sportuoti. Kur kas labiau kasdieniam žmogui pritaikyta yra japoniska dieta, komentarai net ir medikų apie ją yra geri. Taigi, aš iš viso ant jos prabuvau 6 dienas, o paskui buvo brolio gimtadienis, o kitos dienos po gimtadienio aš net neprisimenu – pragulėjau lovoje.

Read More

pienlige-bikini-300x200-3882560Nedaug yra moterų, kurios nebūtų susidūrusios su pienlige. Ši liga bent kartą gyvenime pasireiškia daugumai moterų, o nemažai daliai ji nuolat atsinaujina. Paprastai moterys pačios pastebi, kodėl joms atsiranda makšties kandidozė, ir greitai ima į tai reaguoti, išsivysto tarsi refleksas vengti tų situacijų, kada gali išsivystyti sutrikimas.

Simptomai

Pirmiausiai reikėtų aptarti, kokie yra pienliges pozymiai. Jeigu sergate šia liga pirmą kartą, tai iš pradžių turbūt net nesuprasite, kad čia būtent pienlige susirgote. Pirmiausiai atsiranda lytinių organų niežulys, vėliau gali atsirasti ir perštėjimas. Taip pat prasideda ir nemalonus kvapas iš apačios. Galiausiai imama jausti, kad padaugėjo šviesių išskyrų. Patyrinėjus, galima pastebėti, kad jos turi varškės tipo struktūrą ir būna sušokusios į grūdelius. Taigi, šių simptomų gausa signalizuoja apie tai, kad prasidėjo makšties kandidozė. Jeigu liga būna negydoma, simptomai stiprėja, prasideda ir pilvo skausmai, panašūs į menstruacijos skausmus, tik gali būti net ne spazminiai. Vėliau gali liga komplikuotis ir pradėti ir kitų organų užkrėtimą, dėl to skausmai gali ir kur nors plisti. Vos prasidėjus pirmiesiems požymiams reikia imti sekti, ar tai ne makšties uždegimas ir, pastebėjus kitus požymius, imtis veiksmų.

Priežastys

Apskritai šią ligą sukelia candida grybelis. Jis atsiranda nuo tam tikros alergijos. Ją gali sukelti skirtingi veiksniai, bet labai dažnai tai būna susiję su tiesioginiu sudirginimu. Pavyzdžiui, sudirginimas gali atsirasti dėl alergizuojančių ar trinančių higienos priemonių naudojimo. Tarkime, visai netinkančio prausiklio, grubaus šveitimo, net per daug kalkėto vandens, taip pat ir dėl higienos normų nesilaikymo. Jeigu yra sintetinės kelnaitės, jos irgi gali alergizuoti, taip pat, jeigu yra kokia nors nepatogi siūlė, kuri visą laiką trinasi ir dirgina organus, tada vėlgi galima tikėtis tų pačių simptomų ir ligos. Lytinis aktas taip pat gali privesti prie šios ligos. Ypač, jeigu jis vyksta esant nepakankamai drėgmei arba labai intensyviai, arba naudojant įvairias alergizuojančias sintetines priemones, grubumo pojūtį suteikiančius priedus (tarkime, grublėtus prezervatyvus, visokius sekso žaisliukus). Paprastai moterys pačios pastebi dėsningumą, nuo ko joms prasideda pienliges pozymiai. Beje, gali būti ir pienlige nestumo metu dėl pasikeitusios kūno situacijos. Taip pat ir pavartojus antibiotikų, tiesiog nusilpus organizmui, gali atsirasti ši liga. Jeigu įmanoma, moterys stengiasi išvengti tų veiksnių, kurie gali išprovokuoti ligą. Deja, ne visoms pavyksta pamiršti ligą visiems laikams, nes kartais ji gali tikrai dažnai būti sukeliama.

Gydymas

Apskritai pienligės gydymas gali būti kelių rūšių. Pirmiausiai, gali būti šalinami simptomai. Tarkime, tada, kai naudojamos visokios arbatos apsiplovimui, vaistai nuo skausmui, taip pat įvairūs eteriniai aliejai, mažinantys simptomus. Tačiau dažnai vien tik toks plitimo mažinimas nepadeda išgydyti kandidozės, taigi, tenka imtis rimtesnių priemonių. Gali būti skiriami receptiniai vaistai, kuriami arba kaip antibiotikai, arba hormonų pagrindu. Jų nenusipirksite vaistinėse be recepto, nebent pardavėja tiesiog gražiai jūsų pagailės. Tarkime, atostogausite Nidoje, prašysite šių vaistų vaistinėje, ir miela pardavėja iš jūsų žvilgsnio supras, kad patekote į bėdą – juk čia niekur nerasite gydytojos, pas kurią galėtumėte atlikti visus tyrimus ir gauti šiuos vaistus. Taigi, jums gal tiesiog parduos tuos vaistus, nes jūs juos jau naudojote ir anksčiau, tada galėsite tiesiog juos panaudoti ir toliau ramiai leisti vasaros laiką prie jūros. Tačiau šiaip visada geriausia eiti pas savo gydytoją, kuris paskirs tikslų gydymą.

Read More

seimos-medicinos-centras-9377317Šiandien klausiame žmonių, ar šeimos medicinos centras yra dažna vieta, kur jie mina slenksčius, varsto duris ir susiduria su medikais.

Stasys iš Kauno

Vyras pasakoja, kad tik pastaruoju metu jam prireikė dažniau medikų pagalbos. „Kai buvau jaunas, atrodė, galiu dirbti visą parą, pamiegoti tik 15 minučių. Buvau kaip jautis, ir atrodė, kad gyvenime visko reikia, visko norisi. Ir gauti tai būdavo įmanoma iš tiesų. Pas gydytojus nė vieną nebuvau lankęsis dėl savęs iki 38 metų. Tačiau anksčiau seimos medicinos diagnostikos centras buvo aplankytas dėl vaikų. Paprastai jų motina pasirūpindavo tokiais dalykais, tačiau, kai abiems reikia eiti į darbą, tada jau turiu imti ir viską sutvarkyti aš. Su jaunėle dukra buvo daugiau sveikatos problemų dėl silpnos širdelės, o vyresnįjį sūnų į ligoninę reikėjo vežti tik, kai jį gimdė.

Dabar pats esu 44 metų amžiaus ir prieš du metus šeimos medicinos centras pirmą kartą buvo aplankytas dėl mano paties sveikatos. Atrodo, kad mano gyvenimo būdas mane patį prie to ir privedė. Visų pirma, aš norėjau tiesiog visada būti sveikas, ir tikėjau, kad daug ir sunkaus darbo ir išlaiko žmogaus sveikatą. Serga tie, kurie yra tinginiai, kurie nejuda, tik sėdi prie kompiuterio. Dėl to aš visą gyvenimą buvau labai fiziškai aktyvus. Tačiau ir valgiau kaip užsitarnavęs: daug riebaus, mėsingo maisto. Tai privedė prie to, kad štai dabar jau turiu ir pats širdies sveikatos problemų. Praėjusį pirmadienį seimos medicinos diagnostikos centras ir buvo aplankytas kaip tik dėl to. Pajutau, kaip pabėgo ritmas, o kartais atsiranda ir tokie permušimai. Tikrai nenoriu šito dalyko palikti ant kortos, sakyti, kad  „aš dar jaunas, ir man nebus jokių ligų“. Juk žinau, kad gali visada būti visko, aš nesu geležinis, ir turiu susitaikyti su tuo, metai daro savo, kad bloga mityba irgi nepraeina be pėdsako“, – pasakoja vyras.

Sigita, 23 metų

Jauna moteris sako, kad jai ir pačiai keista, jog šeimos medicinos centras jau tapo įprasta vieta, kur ji dažnai keliauja. „Jeigu pas jaunus žmones dar tik atsiranda maršrutas darbas – namai, tai pas mane dar tokia nuolatine vieta įsigalioja ir darbas – seimos medicinos centras – namai. Arba kažkokia kita tvarka. Man baisu, kad jau dabar, būnant tokiai jaunai, reikia tiek daug visokių sveikatos problemų turėti. Tikrai mielai jų neturėčiau, bet kai ką paveldėjau iš savo giminės, o kai ką paprasčiausiai įgijau kažkaip netaisyklingai gyvendama.

Pavyzdžiui, dažnai turiu tam tikrų ginekologinių ligų, atsiranda tokios cistos įvairiose vietose. Tada jau reikia ir endokrinologų, ir ginekologų pagalbos. Na, paprasčiausiai, negaliu aš pati su tokia liga susitvarkyti, jau čia reikia visada pagalbos iš šalies. Taigi, vis gaunu kažkokius vaistus, turiu tikrintis, ar sutrikimai pradingo. Arba dar man šeimos medicinos centras (Vilnius) būna būtinas dėl žiemos sezonų ligų. Kaip vaikystėje žiemą sirgdavau bronchitu, gripu ir plaučių uždegimu, taip ir dažnai būna dabar, kad susergu. Kai sergu, tai nežinau, ką daryti, kur dėtis. Paprasčiausiai nesu iš tų, kurie namuose ten iš lėto gydytųsi ramunėlėmis ir bulvių kompresais. Aš tada noriu normalios profesionalų pagalbos, todėl išeinu pas gydytojus. Džiaugiuosi, kad turiu tikrai gerą gydytoją, kuri mane visada nusiunčia ten, kur turėčiau atsidurti, norėdama būti sveika“, – pasakoja jauna moteris.

Read More

lazerine-akiu-korekcija-300x120-5349695Statistikos duomenimis, kas trečias pasaulio gyventojas turi dėvėti akinius ar naudoti kontaktinius lęšius. Tačiau šiame amžiuje esama patikimų gydymo metodų, galinčių sugrąžinti puikų regėjimą. Mūsų šalyje, kaip ir kitose, aktyviai domimasi lazerine akiu korekcija. Ši inovatyvi procedūra padeda įveikti įvairius regos sutrikimus. Tereikia sugriauti populiarius, bet nepagrįstus mitus ir išdrįsti pažvelgti į pasaulį naujai.

Kam reikalingas lazerinis gydymas ir kaip jis atliekamas?

Lazeris – įspūdinga šio amžiaus technologija, pritaikoma pačiose įvairiausiose srityse. Regos grąžinimas tokiu būdu sėkmingai atliekamas jau daugiau nei du dešimtmečius. Tiesa, Lietuvoje šis metodas taikomas kiek trumpiau. Visame pasaulyje pagerintas net 70 milijonų žmonių regėjimas. Susidomėjusiems lazerine korekcija kaina turi nedidelės reikšmės. Juk procedūros rezultatas – galimybė aiškiai matyti artimųjų veidus.

Inovatyvi technologija gali panaikinti skirtingus regos sutrikimus. Toks gydymas rekomenduojamas, kai vargina:

  • Trumparegystė. Tai – regos sutrikimas, kai toliau esantys daiktai matomi neryškiai, blausiai. Susidomėjusiems šio tipo lazerine akiu korekcija vilnius ypač palankus. Čia veikia daug klinikų, turinčių specialius, trumparegystės gydymui skirtus lazerius.
  • Toliaregystė. Esant šiam sutrikimui neryškiai matomi tiek toli, tiek arti esantys objektai. Tačiau didesnėje perspektyvoje esančius daiktus matyti yra šiek tiek lengviau.
  • Astigmatizmas. Tai – regos būklė, kai sunku aiškiai matyti tiek toli, tiek arti esančius objektus. Ji būdinga ir toliaregiams, ir trumparegiams.

Esama tam tikrų atvejų, kai lazerine akiu korekcija regėjimas negali būti pagerinamas. Tačiau tai – aiški, tiksliai nuspėjama situacija. Sprendimas, ar tokį gydymo metodą taikyti saugu ir efektyvu, priimamas tik atlikus nuodugnius akies (ar abiejų akių) tyrimus.

Kai svarstoma pagerinti regėjimą lazerine akiu korekcija akcija turi didelės reikšmės galutiniam sprendimui. Tačiau ne mažiau svarbus ir kitas privalumas – procedūros trukmė. Specialistai, naudodami naujos kartos lazerius, operaciją gali atlikti vos per 5–7 minutes. Įdomu tai, kad paties lazerio spinduliai akį veikia trumpiau nei minutę. Likęs laikas skirtas paciento pasiruošimui, akių nuskausminimui. Dėl pastarosios priežasties operacija nesukelia jokių nemalonių potyrių.

Teigiamas procedūros poveikis pajuntamas praėjus vos kelios valandoms. Smagu tai, kad po kelių dienų pacientas jau gali grįžti į darbą. Jei artimiausius kelis mėnesius nekilnojami sunkūs daiktai, nesilankoma baseine, pirtyje, gydomoji lazerio spindulių galia atsiskleidžia visiškai.

Mitai prieš realybę

Baimė – natūrali reakcija į tai, kas yra nežinoma, nesuprantama. Galbūt todėl apie gydymą lazerių prikurta įvairiausių mitų. Laimei, pasitelkus žinias šiuos mitus galima lengvai sulaužyti. Vienas klaidingų teiginių yra susijęs su galutiniais rezultatais: neva po operacijos galima apakti. Toks poveikis galima tik tuomet, jei procedūrą atlieka nekompetentingas žmogus. Dėl šios priežasties lazerine akiu korekcija kaina gali stipriai skirtis. Todėl verčiau rinktis puikiai žinomus, patyrusius specialistus, kurie naudoja naujausią kompiuterinę įrangą. Tokiu būdų pasiekiami rezultatai – nepriekaištingi.

Dar vienas nepagrįstas mitas – nenumatytas arba neigiamas poveikis po keliasdešimties metų. Suprantama, kad susidomėjusiems lazerine akiu korekcija atsiliepimai yra labai svarbūs. Kaip minėta, pasaulyje toks gydymas taikomas jau kelis dešimtmečius. Todėl jau esama ir patikimų rezultatų tyrimų, ir pačių pacientų vertinimo. Net prieš kelis dešimtmečius atlikta lazerinė operacija šiandien yra vertinama teigiamai. Todėl tokią procedūrą drąsiai renkasi ir patys akių gydytojai.

Atskiru mitu galima laikyti ir jau minėtą gydymo kainą. Nepasidomėję įkainiais žmonės teigia, kad tai – labai brangi procedūra. Iš tiesų kaina mažėja kone kasmet. Tiems, kam aktuali lazerine akiu korekcija akcija nėra naujiena. Patikimos klinikos rūpinasi prieinama paslaugų kaina. Be to, dalį išlaidų gali padengti valstybė. Kaina neatrodo didelė ir palyginus su rezultatu. Juk lazerine akiu korekcija leidžia puikia rega mėgautis visą gyvenimą.

Read More

smecta-7445062

Ko gero, nėra tokio žmogaus, kuris nebūtų susidūręs su viduriavimu ar kitokiais virškinimo sistemos sutrikimais. Pilvo pūtimas, nuovargis, energijos stoka ir kiti pojūčiai – nemalonūs. Tačiau juos puikiai sumažina ir pašalina smecta. Tai – natūralios kilmės preparatas, puikiai tinkantis visiems šeimos nariams. Teisingai vartojant šį vaistą gera savijauta grįžta išties greitai.

Kada vartoti šį vaistą ir kaip jis veikia?

Šiuo metu smecta vaistai yra vieni populiariausių. Tai – farmacinis atradimas, padedantis išvengti nemalonių virškinimo sistemos pojūčių jau daugiau nei dvidešimt penkerius metus. Jį verta rinktis visuomet, kai ima kamuoti vidurių pūtimas, viduriavimas, skrandžio ar pilvo skausmai, pykinimas. Dažniausiai šios sveikatos problemos atsiranda dėl virusų, bakterijų, nuodingų medžiagų (toksinų). Minėtas preparatas lengvai pašalina visas priežastis. Jis veiksmingai panaikina virškinimo sistemos sutrikimų simptomus, sukeliamus streso, įtampos, mitybos pokyčių.

Daugelis svarsto: smecta kas tai. Vaisto populiarumo priežastis slypi veikimo principe. Mažytės veiksmingosios plokštelės, sudarytos iš kelių sluoksnių, greitai pritraukia organizme esančias kenksmingas medžiagas, virusus, bakterijas, netgi susikaupusias dujas. Šis turinys pašalinamas iš kūno natūraliu būdu. Po to „Smectos“ dalelių nelieka nei kraujyje, nei virškinamajame trakte. Šis vaistas ne tik padeda atsikratyti kenksmingų medžiagų, bet ir pagreitina ląstelių atsinaujinimą, slopina uždegiminį procesą, sutvirtina natūralią žarnyno apsaugą. Labai svarbu yra tai, kad vaistas stabdo skysčių pasišalinimą iš organizmo. Dehidratacija – tai vienas pavojingiausių sveikatos problemų. Užkertus kelią vandens netekimui puiki savijauta grįžta gerokai greičiau ir lengviau.

Tiesa, kai kuriais atvejais vien šio preparato gali neužtekti. Jei patiriant virškinimo sunkumų smarkiai pakyla temperatūra, verčiau nedelsti ir kreiptis papildomos pagalbos į gydytoją. Konsultacijos su specialistu reikėtų ir pastebėjus kraujo išmatose, juntant didelį skausmą. Susirūpinti būtina, jei viduriuojama itin dažnai – po keliasdešimt kartų per dieną. Be to, smecta vaistu vartojimas turėtų būti pakoreguotas, jei virškinimo problemos trunka ilgiau nei penkias dienas (vaikams – dar trumpiau). Tokiais atvejais sveikatai gali grėsti rimtas pavojus. Tuomet tik patyrę sveikatos specialistai gali paskirti efektyvų ir saugų gydymo metodą.

Vaisto įsigijimas – dar ne viskas

Tam, kad virškinimo problemas mažinantys vaistai suveiktų tinkamai, būtina juos vartoti pagal nurodymus. Net jei labai norisi stipresnio ir greitesnio poveikio, viršyti rekomenduojamą dozę nevalia. Paprastai „Smectos“ milteliai, dozuojami patogiomis pakuotėmis, ištirpinami vandenyje. Gautą skystį vaikams, jaunesniems nei vienerių metų amžiaus, derėtų sugirdyti kartą per parą. Kelių metų vaikams užtenka 2 pakelių, vyresniems galima ir daugiau.

Vis dėlto net ir suaugusiesiems įpusėjus gydymui nederėtų viršyti 3 pakelių per parą normos. Tokio kiekio visiškai užtenka ir stipresniam viduriavimui sustabdyti. Tiesa, vaisto dozė suaugusiems pirmąsias tris dienas turėtų būti dviguba. Nors preparatas puikiai tinka ir nėščiosioms, besilaukiančios moterys turėtų dėl vaisto vartojimo pasitarti su šeimos gydytoju. Be to, bet kuriuo atveju turėtų būti atidžiai perskaitytas smecta aprasymas.

Žinoma, geriausi gydymo rezultatai pasiekiami ne tik vartojant vaistus. Labai svarbu suderinti mitybą. Sveikatos specialistai viduriavimo ir kitų virškinimo sutrikimų metu rekomenduoja atsisakyti didžiosios dalies vaisių ir daržovių. Galima rinktis tik skaidulų neturinčias jų dalis. Geriausia, jei daržovės apdorojamos termiškai.

Tačiau pagrindinę raciono dalį turėtų sudaryti neskaidulinės kruopos. Labiausiai tam tinka ryžiai. Galima vartoti ir virtą neriebią mėsą. Taip pat būtina užtikrinti pakankamą skysčių kiekį. Kuo daugiau vandens išgeriama, tuo greičiau atgaunamos jėgos. Tik su tinkama mityba derinama smecta yra maksimaliai efektyvus vaistas. Šis preparatas yra nepakeičiama vaistų lentynėlės dalis. Tai – idealus pasirinkimas tiems, kuro nori saugaus ir greito poveikio.

Read More