Nors atrodo, kad pinigu tikrinimo aparatai labiausiai reikalingi didesniam verslui, tačiau knygyne dirbanti Rūta sako, kad ir nedidelėje jos prekybos vietoje pasitaiko netikrų pinigų bei keistų sukčiavimo atvejų.
Knygynai traukia keistuolius
Rūta sako, kad per savo ilgametę darbo knygyne patirtį, ji suvokė, jog knygynas yra ta vieta, kuri būtinai pritraukia kokius nors keistuolius. Kuo didesni keistuoliai, tuo geriau, nes knygyne jie jaučiasi tiesiog kaip namie. Todėl turėtų būti knygynuose ne tik pinigu tikrinimo aparatai, bet ir signalizacijos bei visokios stebėjimo priemonės, apsaugos priemonės. „Knygynai kartais atrodo labai nekaltai, stovėdami net ir viduryje miesto. Tarsi kažkokia vieta, kur galima ateiti pasisemti išminties. Paprastas žmogus turbūt net nenumano, kiek keistuolių užsuka į knygyną. Gal net daugiau nei į kokį nors senamiesčio barą, kurį saugo penki apsauginiai. Esu tikra, kad knygynai tiesiog magiškai traukia pulkus keisčiausių žmonių. Tai nėra malonus faktas, kai pati esi tik moteris be ginklų, dirbanti knygyne. Čia ateina ir buvusių išprotėjusių profesorių, ir šiaip keistų turistų. Dažniausiai tai žmonės, kuriems yra šiek tiek pačiuožę. Tačiau miesto bepročiai dažniausiai būna ir raštingi, ir mėgstantys skaityti, todėl nereikia stebėtis, kad tiek daug tokios neįprastos faunos ir floros čia atvyksta“, – sako knygyno darbuotoja.
Paklausta, ar kada nors yra patekusi į pavojingą situaciją, ji sako, kad viskas priklauso nuo budrumo. „Tada, kai jaučiu, kad kyla grėsmė pavojui, elgiuosi taip, jog įbauginčiau patį atėjūną. Naudoju įvairias taktikas. Kartais tiesiog drąsiai prieinu prie žmogaus, rankose, tarsi netyčia laikydama ilgą skėtį. Tai vagiui ar sukčiui atrodo kaip grėsmė. Arba imu neva kalbėtis telefonu, sakydama – aha, tai laukiu, ar būsi už penkių minučių? Ir panašiai. Svarbu parodyti asmeniui, kuris kelia įtarimų, kad jis nėra nepastebimas, o aš nesu silpna ir bejėgė, juo labiau, kad jo nebijau. Taip pat, lygiai kaip pinigu detektorius, kiekviename knygyne turi būti ir dujų balionėlis, ir dar kokia nors kita priemonė, kurią būtų galima panaudoti savigynai“, – savo nuomonę ir patirtį dėsto Rūta.
Apgauti galima visur
Kalbant apie padirbtus pinigus, iškart matome, kad ant knygyno prekystalio stovi ir puikus pinigu detektorius. Klausiame Rūtos, ar dažnai jį tenka panaudoti. „Aš asmeniškai patikrinu kiekvieną banknotą, kitos darbuotojos kartais ir pamiršta, bet todėl aišku, kad jeigu į kasą įsimaišys padirbtų pinigų, tai bus tikrai ne mano kaltė. Kiekvienas turi teisę savaip apsidrausti. Taip pat pastebiu, kad pinigu tikrinimo aparatai eurams galėtų būti ir netikri – kaip ir netikri pinigai, taip ir netikras pinigų detektorius, ne iš karto yra atskiriamas nuo originalaus ir tikro. Tad jeigu esate sukčius, turintis kišenėje netikrų pinigų, tuomet nesiojami pinigu tikrinimo aparatai, pastebėti čia pat ant prekystalio, iškart sukelia abejonių. Kam duoti savo netikrus eurus, jeigu matai jau čia neoninę lemputę, kuri tuojau nuskenuos tavo turtus, ir visi sužinos, kad pinigai tikrai yra netikri. Taigi, man net sunku pasakyti, kiek realiai kartų tokios mašinos mane išgelbėjo ir mūsų verslą. Tiesiog taip yra, kad tai atbaido iškart sukčius, ir tai labai gerai. Kai iškart po euro įvedimo padažnėjo tų apgaulės atvejų, visi labai sujudo. Bet man asmeniškai atrodo, kad reikėjo tik daugiau drąsos, ir nusipirkti tuos aparatus, taip atbaidyti sukčius“, – sako Rūta.