Vėdinimo grotelės: kas praktiškiausia? | Eeefondai.lt

ventiliacines-groteles-300x225-3787829Tinkamas patalpų vėdinimas – be galo svarbus aspektas, į kurį derėtų atsižvelgti statant ir įrenginėjant namą. Turbūt daugeliui pastatų išorėje ar jų viduje yra tekę pastebėti ventiliacines groteles. Jos reikalingos tiekti šviežią orą į uždaras patalpas. Kartu nurodoma ir jų oro šalinimo paskirtis, tad turbūt galima sutarti, kad šios elementarios vėdinimo sistemos užtikrina oro „judėjimą“ iš patalpos į lauką ir atvirkščiai, ar iš vienos patalpos į kitą patalpą. Ventiliacijos groteles metalines ir plastikinės – tai, į ką tinkamu laiku reikia protingai investuoti. Su vėdinimo sistemomis ir jų montavimu dirbantis Karolis sako, kad groteles, iš esmės, išsirinkti nesunku. Nors didžiausią darbą atlieka statybų inžinieriai, planuojantys, kur geriausia montuoti vėdinimo angas, ir šį darbą atliekantys meistrai, yra keletas aspektų, į kuriuos derėtų atkreipti dėmesį, jei sumanysite groteles išsirinkti patys.

Plastikas ar metalas?

Karolis pradeda nuo to, kad bene visiems pirmiausia kyla dilema – iš kokios medžiagos pagamintas groteles rinktis? Šiuo metu populiariausi galimi du pasirinkimai – plastikas ir metalas. „Čia turbūt daugiausiai įtakos turi grotelių derinimas prie interjero, eksterjero. Plastikinės vėdinimo grotelės yra truputį universalesnės spalvų atžvilgiu. Galima pasirinkti baltas, juodas ar rudas groteles ir, tinkamai priderinus prie sienų atspalvio, padaryti jas kone nematomas. Na, bent jau beveik nepastebimas. Tai svarbu, kadangi ventiliacija yra būtina, tačiau dėl jos veikiausiai nesinorėtų aukoti sienų dailumo. Tiesa, plastikinės grotelės kai kada yra dažomos kuriant metalo atspalvį. Tokios yra kur kas pigesnės nei pagamintos iš tikro metalo, lengvesnės, paprastai montuojamos. Vis dėlto, jei norisi būtent tokio „efekto“, mano patarimas būtų rinktis iš aliuminio pagamintas vėdinimo groteles. Jos netgi gali būti padengtos plieno sluoksniu – be galo tvirtos, ilgaamžės. Galite būti tikri, kad tokių grotelių tikrai „nepalies“ deformacija, jos ilgai atrodys tarsi visiškai naujos.“.

Estetika ar (ir) praktiškumas?

Dar vienas Karolio, ne vienus metus dirbančio su ventiliacijos sistemomis, patarimas – rinktis reguliuojamas groteles: „Ventiliacijos groteles reguliuojamos ir nereguliuojamos, išties skiriasi. Pasirinkę reguliuojamas, galėsite patys pasirinkti oro srauto intensyvumą. Tai aktualu ir žiemą, kai į patalpas gali patekti labai šaltas oras. Reguliuojamos vedinimo groteles sudarys sąlygas užtikrinti optimalią temperatūrą, nedidinant šildymo išlaidų. Tuo pačiu patalpos vis tiek bus minimaliai vėdinamos. Šylant orams galima – priešingai – plačiau atverti ventiliacijos sistemą ir pasirūpinti, kad patalpa būtų maksimaliai vėdinama. Nors plačiau apie tai turbūt papasakotų inžinieriai, vėdinimo reguliavimas padeda ir efektyviau apsaugoti patalpas nuo viduje besikaupiančios drėgmės, apsaugoti namų ar įstaigų sienas, lubas nuo pelėsio. Žodžiu, privalumų daug. Žinoma, turbūt pats idealiausias variantas, norint užtikrinti puikią ventiliaciją – vedinami fasadai. Jie naudingi ištisus metus ir ne vien efektyviai ventiliacijai, bet ir, pavyzdžiui, palaikant aukštesnę temperatūrą patalpų viduje žiemą, žemesnę temperatūrą vasarą. Kitaip tariant, apsisaugant nuo didelių temperatūros svyravimų. Be to, vėdinamų fasadų sistemos veikia ir kaip izoliacija nuo triukšmo, tad tai puikus sprendimas gyvenant prie judrių gatvių ar, tarkime, įstaigoms, įsikūrusioms miestų centruose.“. Žinoma, Karolio nuomone, vėdinimui gali pakakti ir paprastų grotelių, sumontuotų pagal specialistų rekomendacijas. Kaip ir minėta, geriausia rinktis reguliuojamas. Tokios ventiliacines groteles yra labai paprastai valdomos, tačiau gali užtikrinti kur kas efektyvesnį vėdinimą, atsižvelgiant į skirtingus sezonus, oro temperatūrą ir asmeninius poreikius. Specialisto nuomone, funkcionalumą derėtų laikyti prioritetu, dizaino nepriešinant su praktiškumu. Juk, galiausiai, patalpų vėdinimas būtinas ir dėl saugumo, tad estetiniai poreikiai čia neturėtų dominuoti.