Sveikata | Eeefondai.lt | Page 2

Sveikata – svarbiausia!

Smarkiai tobulėjanti medicina sudaro galimybes kur kas geriau rūpintis savo sveikata. Šiandien Lietuvoje jau prieinamos daugelis vaistų rūšių, kiekvieną pasiekia įvairūs skiepai, įgyvendinamos sudėtingos operacijos, transplantacijos. Gydytojai teigia, kad nuo daugelio pavojingų ligų mus gali apsaugoti atsakingas skiepijamasis. Tad kada skiepytis ir apie ką svarbu pagalvoti, siekiant išsaugoti puikią sveikatą.

Į kelionę – tik su vakcina

Pagerėjus susisiekimui tarp visų pasaulio kraštų, žmonės dažnai keliauja. Jiems nepakanka apsilankymo gretimuose regionuose, vis daugiau keliautojų traukia į egzotiškus kraštus. Ten gera, įdomu, paslaptinga, tačiau derėtų neužmiršti, kad šalia visų malonių jausmų šalia kiekvieną akimirką tiko įvairūs pavojai. Todėl specialistų primygtinai siūlomi skiepai keliaujantiems. Svečiuojantis Europos šalyse dažniausiai skiepytis nereikia, tačiau vykstant į Afrikos šalis, Pietų Ameriką, Indiją ar kitas klimatu, gyvenimo lygiu, augmenija smarkiai besiskiriančias teritorijas, tai ne tik rekomenduojama, bet ir būtina. Tolimoje kelionėje organizmas patiria daug streso, nusilpsta imunitetas, o jei dar užklups vietiniams nebaisios, bet mums neįprasto ligos, kartais vienintelis išsigelbėjimas gali būti laiku padarytas skiepas.

Vasara – malonumų ir pavojų metas

Įvairūs pavojai tyko ne tik tolimose, egzotiškose šalyse, bet ir čia, Lietuvoje. Mūsų geografinėje zonoje nėra daug nuodingų gyvūnų, tačiau yra nemažai vabzdžių, kurie perneša gana sunkias ligas, ilgam paveikiančias sveikatą. Populiariausi iš tokių – erkės, kurios suaktyvėja šiltuoju metu laiku, todėl prieš vasaros sezoną rekomenduojami skiepai nuo erkiu, kurie padeda išvengti sunkaus užsikrėtimo ir jį lydinčių skaudžių pasekmių. Erkių užkrėsti žmonės suserga Laimo liga, erkiniu encefalitu, meningitu. Visos iš šių ligų progresuoja smegenyse ir gali smarkiai paveikti bet kuriuos žmogaus organus, palikti negrįžtamus pakitimus nervų sistemoje. Tie, kas susidūrė su šia liga žino, kad sudėtinga ir skausminga jos eiga, ilga ir ne visada sėkminga reabilitacija. Todėl reikia užbėgti įvykiams už akių ir iš anksto pasirūpinti savo sveikata. Tam tereikia išsiaiškinti, kur atliekami skiepai nuo erkinio encefalito, užsiregistruoti vizitui pas gydytoją ir sumokėti simbolinį mokestį.

Rūpinkimės sveikata nuo mažiausių dienų

Suaugę gali ir privalo patys rūpintis savo sveikata, tačiau jie turi ir labai svarbią prievolę – pasirūpinti mažaisiais. Jiems nuo pat gimimo yra paruošta visoje Lietuvoje praktikuojama skiepijimo sistema. Skiepai kudikiams atliekami tik jiems gimus ir vėliau nereguliariai kartojami beveik iki šešerių metų. Svarbiausia laiku mažąjį nuvesti pas gydytoją, kad tinkamu metu būtų suleisti vaistai ir organizmas įgautų tikrai tvirtą imunitetą tam tikroms ligoms. Nors mažyliai smarkiai priešinasi, reikia suprasti, kad skiepai jiems yra būtini ir tai ne kankinimo būdas, o pati geriausia pagalba, garantuojanti geresnę sveikatą. Vėliau, vaikui augant, reikia dar keletą kartų apsilankyti pas medicinos seserį, kuri patikrins skiepų istoriją ir pasirūpins, kad toliau vaikui ar paaugliui būtų suleistos reikalingos vakcinos. Atsakingas požiūris į skiepiamasi leidžia išvengti sunkių ligų ir iš anksto apsaugoti savo sveikatą.

Svarbūs pastebėjimai skeptikams

Šiuo metu visuomenėje dažnai pasigirsta kalbų, diskusijų apie skiepus. Žmonės skaldosi į dvi dalis: už ir prieš skiepus. Vieni teigia, kad neskiepydami vaikų rizikuojame jų gyvybėmis, kiti įsitikinę, kad skiepai vaikams neatneša jokios realios naudos, tik nuramina mamos širdį ir dirbtinai sukuria tinkamo rūpinimosi savo atžala, įspūdį. Kiek žmonių – tiek nuomonių ir ginčytis būtų galima labai ilgai, abiem pusėms pasiūlant nemažai argumentų. Tačiau gydytojai iki šiol nusiteikę vieningai: skiepai – laiko patikrinta priemonė, kuria pasinaudoti turi kiekvienas, besirūpinantis savo sveikata.

Read More

Visi vaistai

Kas geriau – vaistai ar natūralumas?

Mes kartais užduodame klausimą visi: vaistai ar natūralios priemonės, kas geriau? Kai žiniasklaida mirga marga nuo įvairių patarimų, galima labai pasimesti ir nebežinoti, ar vaistai turėtų gydyti ligas, ar mūsų pačių pastangos, natūralios priemonės turėtų jas įveikti. Kalbamės su šeimos gydytoja Egle, ir prašome jos pakomentuoti visuotine panacėja tapusią vaistų valgymo maniją bei taip pat populiarius natūralius sveikatos palaikymo ir gerinimo metodus.

Kaip svarbu žmogui mokėti pačiam natūraliomis priemonėmis gydytis?

Visų pirma, reikėtų kalbėti apie pradžią, apie aplinkybes, kuriomis susergame, nes visi vaistai, natūralūs ar sintetiniai, būna reikalingi vėliau. Todėl pirmiausiai reikia žiūrėti į problemų ištakas. Aš pasakyčiau taip: vaistai gali būti reikalingi ligos metu, tačiau tikrai jų nereikės, kol dar esame sveiki. Tuo tarpu, natūralios sveikatos palaikymo priemonės yra reikalingos visada: ir kol nesergame, ir kai jau įkliūvame ligai į pinkles. Tik skirtumas tas, kad natūralios priemonės gali nebebūti tokios veiksmingos, kaip visi vaistai, kai liga jau įsismarkuoja.

Taigi, viskas priklauso nuo situacijos.

Kokiems vaistams niekada neprilygs natūralios priemonės?

Na, tarkime, vaistai nuo alergijos nelabai įsivaizduojami turintys alternatyvą gamtoje. Paprastai nuo alergijos reikia gelbėtis labai skubiai – bitės įkandimo, riešutų ir kitų alergenų, kurie žmonėms kelia pavojų. Tada išgelbėti gali tik koia „Gintarine vaistine“ ar kita, ir ten tuojau pat nusipirkti vaistai prieš alergiją.

Arba, sakykime, Glucosamine vaistai, na irgi geriau su tokiais dalykais nejuokauti. Insulinas, esant cukriniam diabetui – tikrai negali būti padaromas natūraliai. Taip pat, kai ligos labai sunkioje būklėje, irgi tuomet reikalingi vaistai. Senovėje žmonės mirdavo net ir nuo plaučių uždegimo, nes nebuvo išrasta antibiotikų. Dabar taip nenutinka, todėl antibiotikai taip pat yra neprilygstamas gydymo būdas. Žinoma, jais piktnaudžiauti nereikia, o kadangi jie sunaikina visą imunitetą, tai geriau juos vartoti, kai jau būna tikrai labai riesta.
Kada galima pasikliauti tik natūraliomis priemonėmis?

Sakykime, jeigu reikalingi calcium vaistai, tai yra, žmogui trūksta kalcio. Arba kažkokios kitokios medžiagos, kurios yra ir maiste. Jeigu tas trūkumas labai ryškus, o gauti medžiagos iš maisto negalite (nes, tarkime, ne sezonas, ir ta daržovė neauga, arba dėl kitų priežasčių negalite jos valgyti), tuomet reikia vartoti vitaminus, preparatus. Jeigu galima tiesiog pavalgyti daugiau vitamino C, kalcio ar dar kažko turinčių daržovių – tai geriau taip ir padaryti. Natūraliai su mityba gaunami vitaminai, kitos medžiagos, dažnai būna daug veiksmingesni nei sintetiniai. Tačiau, turite turėti šaltinį, žinoti, iš kur galite tas medžiagas gauti.

Kai jau sergame, kai ligos užpuola, tai, kokie nors vaistai nuo kosulio gali taip pat būti lengvai išgaunami iš natūralių priemonių. Tarkime, reikia gerti daug arbatų, nevengti ir čiobrelio žolės, ar kažkurios kitos. Tai taip pat labai svarbu. Ji gali mums padėti gauti tai, kas yra gaunama ir iš vaistų – atsikosėjimą. Vaistai nuo skausmo dažnai bus tik vietinės nejautros. Tarkime, jūs pasidarysite kokį nors tepalą iš mėtų ar iš alkoholio, tačiau kažkur giliau kūne esančio skausmo natūralios priemonės dažniau nesumažins, taigi, jums reikės kažko iš vaistinėlės. Jeigu turite nervų problemų, gali padėti melisų arbata, taip pat ir ramunėlių. Jos veikia raminančiai, gali net padėti užmigti. Juk kava, pavyzdžiui, taip pat yra natūralus augalas, ir su juo mes tampame žvalūs, tad taip pat veikia ir raminančios arbatos.

Read More

sushi-300x187-2771897 Sushi

Jeigu mes sprendžiame ir tvirtiname, kad žinome, ką apie žmogų pasako, pavyzdžiui, jo namų kambarių sienos, jeigu mes tikime žvaigždėmis, tai kodėl negalime spręsti ir, ką apie žmogų pasako maistas, internetu užsakomas? Štai linksmas testas, pagal kurį gal atpažinsite ir savo tipą.

Saldumynai

Tie, kas mėgsta saldumynus, ilgai negalvos, prie kurio tipo save priskirti. Kai mėgsti saldumynus, tai mėgsti ir viskas, galvoti nereikia, ką imti, lašinius rūkytus, ar tortą. Tik smaližiai, žinoma, vieni kitiems nelygūs. Kažkam reikia bandelę užsigerti saldžiausia arbata, kitam patinka ledai su karamele, riešutais ir šokoladu, o trečiam pakanka vieno banano su juoda kava. Tiesiog tas, kas mėgsta saldumynus, tai į juos pirmiau ir tiesia rankeles, o pro visokias saldėsių vitrinas praeina staiga užmiršę visus savo gyvenimo rūpesčius ir turėdami tik šį – skanėstų poreikį. Tokio maisto prekyba internetu irgi vyksta, ir užsisakinėja žmonės ne tik picas, bet ir saldumynus. Visgi, saldumynai – ne maistas. Tai tik desertas, tai, kas prisideda papildomai, jau prie esamo pastovaus raciono. Taigi, ką apie žmogų gali pasakyti faktas, jog jis kartas nuo karto leidžia sau pasimaloninti tortais, ledais, griliažu, pyragais? O jeigu dar tas maistas internetu užsakomas, vadinasi, naktį atkeliaujanti cukraus porcija tikrai yra ne atsitiktinė, o ilgai laukta. Juk dažnai galvojame „gal neužsisakinėti, rytoj nueisiu ir nusipirksiu. Be to, prieš miegą valgyti, negerai“, taigi, tas, kas naktį užsisako „Tiramisu“ tortus, turi itin stiprią motyvaciją. Vadinasi, tai ryžtingas žmogus, kuris dėl savo tikslų gali ir galvą paguldyti. Sveikiname, saldumynų mėgėjai, jūs esate patys ryžtingiausi žmonės, nes, net ir žinodami, kaip kartais nesveika naktį prisikimšti riebių tortų, vis tiek tai darote, tikslas pateisina priemones, ir tikslas visada svarbus tas, kurį jaučiate kaip prioritetinį.

Pica

Pica internetu – turbūt vienas populiariausių užsakymų, kuriuose žmonės daro apimti ekstazės. Na, dar turbūt kartais užsakomi ir kebabai, bet pastarieji yra tarsi kažkas, ką labai ir taip patogu suvalgyti kažkur išėjus į lauką, į kiemą ar iškišus galvą iš automobilio lango. O ką tai reiškia, kai užsisakinėjamas šitas dalykas į namus vakare, ir dar didelėm dozėm? Dažniausiai pica atsiremia į kažkokį bendravimą, draugystę. Dar prieš 20 metų Lietuvoje transliuotas amerikietiškas serialas „Vėžliukai – Ninzės“ mums transliavo žinią apie picos ir draugystės santykį, nors tų picų pas mus dar net nelabai buvo. Vėliau joms atsiradus reklama taip pat akcentuodavo tikrai ne valgymą vienatvėje ant jūros kranto, o valgymą kartu. Juk pica didelė, patogiai supjaustyta gabalais, ją galima valgyti keliese, o paprastai taip ir valgoma. Taigi, ji turi stiprų kultūrinį krūvį. Todėl dažnai galima numanyt, jog picos uzsakymas internetu taip pat yra požymis, jog žmogus linkęs bendrauti.

Suši

Sveiko maisto mėgėjai šiais laikais lengvai atpažįstami iš tokių patiekalų, kaip suši, užsakymų. Taip pat valgomos salotos, ypač Cezario salotos, Graikiškos, tuno ir kt. Lengvus patiekalus mėgstantys žmonės, žinoma, nedaro kažko keisto, jog užsisako. Juk tokie patiekalai, nors ir labai lengvi bei nekaloringi, vis dėlto yra ne taip jau iš karto pagaminami. Reikia skirti tam laiko, kad galėtum tinkamai pasigaminti salotas, o juo labiau – suši. Be to, kai valgo tik vienas žmogus, tai kažką tokio gaminti netgi neapsimoka. Juk vis tiek nepavyks suvartoti visų produktų iš karto.

Read More

borjomi-mineralinis-vanduo-isgaunamas-300x252-4171625 Borjomi mineralinis vanduo isgaunamas

Borjomi mineralinis vanduo isgaunamas ypatinguose šaltiniuose, esančiuose Gruzijoje, yra unikalus naudingų medžiagų ir mineralų šaltinis. Mineralinis, kaip ir nurodo pats pavadinimas, yra toks vanduo, kurio sudėtis pasižymi sveikatai naudingų elementų gausa. Taigi, tai ne tik skystis atsigaivinti karštą vasaros dieną ar atsigerti per pietus. Tai reali galimybė pagerinti pašlijusią sveikatą arba iš anksto užkirsti kelią kai kurioms ligoms.

Vandens gėrimas

Tinkamas vandens gėrimas yra būtinas sveikatai ir gerai savijautai. Egzistuoja daug vandens gėrimo taisyklių, tačiau visiems ir taip žinoma, kad per dieną reikėtų išgerti bent 8 stiklines. Žinoma, vandens kiekis, kurį reikėtų išgerti, priklauso ir nuo to, kiek žmogus sveria, kokiame klimate gyvena, kaip fiziškai aktyvus yra. Borjomi vanduo, kaip ir buvo minėta, nėra skirtas vien troškuliui numalšinti. Žinoma, jei yra poreikis šiuo mineraliniu vandeniu tik atsigaivinti, kodėl gi ne? Jo unikalus skonis daugeliui patinka. Tačiau tai dar ne viskas. Borjomi yra, tiesiogine ta žodžio prasme, mineralų ir organizmui reikalingų bei naudingų elementų „užtaisas“. Tai ne paprastas skystis. Tai ir vaistas sergantiems, o sportuojantiems žmonės – geriausia „sveikųjų kokteilių“ alternatyva.

Mineralinio vandens nauda sveikatai

Borjomi mineralinis kaina tikrai neprilygsta tai sumai, kurią tektų pakloti už cheminius vaistus, skirtus gydyti skrandžio ligas. Tačiau šio vandens teigiama įtaka virškinimui yra nepaneigiama. Kokiems skrandžio sutrikimams esant mineralinis borjomi gelbsti labiausiai? Čia būtų galima paminėti keletą ligų, kurios būdingos tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms. Borjomi lietuvoje ypač mėgstamas tų, kurie skundžiasi padidėjusiu ar sumažėjusiu skrandžio rūgštingumu. Abu nuokrypiai nuo normos turi neigiamų pasekmių virškinimui. Kitos problemos – skrandžio opaligė, rėmens problemos, gastritas. Iš tiesų, šio vandens nauda juntama ne tik sergant, bet ir norint užkirsti kelią šių ligų vystymuisi. Tai ne tik vaistas, bet ir naudinga prevencinė priemonė. Galiausiai, borjomi mineralinis vanduo isgaunamas taip atsargiai, kad neprarastų nė mažiausios dalies savo naudingųjų savybių, yra nepamainomas, kai skrandžio veikla sutrinka persivalgius sunkaus, riebaus maisto, netgi padauginus alkoholio. Tai ir vaistas po nesaikingų pietų ir vakarienės, ir po smagaus vakarėlio, kai kitą dieną pykina, skauda galvą ar kamuoja vėmimas, taigi, netenkama daug skysčių. Tiesa, šiuo atveju borjomi negazuotas gali ir nepadėti. Reikėtų rinktis gazuotą mineralinį vandenį, kuris suaktyvins skrandžio veiklą, pagreitins virškinimo procesus ir leis kiek įmanoma greičiau grįžti į įprastą gyvenimą.

Ko reikia organizmui?

Nors mineralinio vandens nauda sveikatai yra nepaneigiama, nereikėtų pamiršti, kad jokie vaistai nepadės, jei sergantysis visiškai nesirūpins kitais dalykais, pavyzdžiui, tuo, ką valgo. Įdomu tai, kad viso pasaulio žmonės nuolat girdi ir kitaip susiduria su informacija, kaip reikėtų teisingai maitintis, kaip derinti maistą, kad nesutriktų virškinimas, ir organizmas gautų visų jam reikalingų medžiagų. Taigi, informacijos kiekis šia tema nėra problema. Problema – visiškas taisyklių ignoravimas. Sergant aukščiau išvardintomis ligomis ar tiesiog norint gerai jaustis, vien mineralinio vandens nepakaks. Žinoma, jis, derinamas su puikia mityba, bus nepaneigiamai veiksmingas, tačiau visad reikėtų stengtis į savo gyvenimo būdą įtraukti kuo daugiau vertingų įpročių – į racioną – daugiau daržovių, vaisių ir didesnį išgeriamo vandens kiekį, į miego režimą – ankstyvesnį ėjimą miegoti ir ankstesnį kėlimąsi. Štai, kad ir borjomi mineralinis vanduo isgaunamas Gruzijoje ir daugybę kilometrų gabenamas į Lietuvą, yra vaistas, tačiau jo efektyvumas didžiausias tada, kai vartojamas su tinkamu maistu, „užgeriamas“ reikiamu kiekiu vandens ir derinamas su visiems naudingu fiziniu aktyvumu.

Read More

Ką reikėtų žinoti apie dantų protezavimą

Dantu protezavimas

Dantu protezavimas, bendrąja prasme, yra kramtymo funkcijos atstatymas. Jis gali vykti dedant metalinį implantą, keramikinį dantį, taip pat naudojant 3D technologijas, frezuojant dantį iš tam skirtos medžiagos, taip pat dedant dantų tiltą, naudojant netgi ant metalinio lanko sumautus įstatomus keramikinius dantis. Bet kuriuo atveju, dantu protezavimas yra labai svarbus kiekvienam žmogui dalykas. Juk be dantu mes negalime tinkamai sukramtyti maisto, pasisavinti visų reikalingų medžiagų, dėl to gali atsirasti ir skrandžio, virškinimo problemų. Protezavimas, kitaip tariant, labai rimtas odontologinis procesas, o ką apie jį reikėtų žinoti kiekvienam iš mūsų?

Vaikų dantu tvarkymas

Ne kiekvienas žmogus žino, kad protezavimas vaikams yra apmokamas Valstybinių ligonių kasų. Jeigu dantu protezavimas atliekamas valstybinėje klinikoje arba privačioje, sudariusioje sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis, tai gydymas vaikui yra nemokamas. Daug kas to nežino, ir dėl to asmenims iki 18 metų, nutikus nelaimei, tenka vien iš pinigų neturėjimo vaikščioti be dantų. Kada reikalingas dantu protezavimas (kaina yra, ar nėra, nepriklausomai)? Kada nukrenta dalis danties, arba visas jis, kada nuskyla traumos metu, arba tiesiog dėl esamos anatominės struktūros, dantys tiesiog labai trapūs, todėl ir jie nuskyla, nutrupa.

Modernios technologijos

Dantu protezavimas Kaune ir kituose didžiuosiuose miestuose tikrai jau turėtų turėti modernias technologijas. Su jomis dantu protezavimas Vilniuje gali būti itin tikslus. Kai protezai yra gaminami naudojant senesnes technologijas, ir dantų antspaudai nuimami netiksliai – tarp protezo ir senos dantų dalies susidaro maži tarpeliai. Būtent jie gali nulemti ateityje tai, kad dantu protezai pakeis spalvą, bus apskritai ne ilgaamžiai. Visada verčiau rinktis šiuolaikines technologijas, kad dantu protezavimas Panevezyje ar kitame mieste, būtų atliekamas kuo tiksliau. Kuo tiksliau prie danties reljefo priglunda naujasis protezas, tuo mažiau problemų ateityje bus.

Dėliokitės prioritetus.

Dažnai žmonės mano, kad dantu protezavimas Siauliuose ar kitame mieste, nėra prioritetas gyvenime. Vien dėl to, kad ši paslauga nėra tokia jau pigi, žmonės atidėlioja protezavimą vėlesniems laikams, o kartais net ir paprasčiausią pirminę apžiūrą nukelia labai į priekį. Iš tiesų, vos tik jums nulūžta dantys, reikia kuo skubiau kreiptis į gydytojus. Kodėl tai svarbu? Todėl, kad laikas gali nulemti, ar pavyks išsaugoti buvusiojo danties dalį. Juk nežinia, kodėl dantys nulūžo, kokia tiksli jo problema. Ar jam reikia vienokio gydymo, ar kitokio. Ar jam reikia būti protezuotam, ar jam reikia pirma entodontinio gydymo – reikia viską kuo greičiau apžiūrėti, įvertinti ir spręsti problemas, užkertant kelią naujų didėjimui.

Dantu protezavimas Klaipedoje, Kaune ar Vilniuje, nesvarbu – tiesiog rinkitės tokius specialistus, kurie tikrai gerai išmanytų savo darbą. Jeigu protezuoti reikia labai daug dantų, o tos sumos dabar kaip tik dar neturite, tuomet jums gali tikti dantu protezavimas issimoketinai. Skamba galbūt ir keistai, tačiau kai kurios klinikos sudaro palankias galimybes gauti tas paslaugas, kurių žmogui gyvybiškai reikia. Juk iš tiesų, žmogus be dantų yra tarsi atribotas iš mūsų visuomenės. Vienas dalykas yra kramtymo funkcijos nebuvimas. Jeigu tai buvo svarbūs krūminiai dantys, tai jūs negalėsite tinkamai susmulkinti maisto. Arba visam laikui apkrausite tik vieną burnos pusę, kas skatins kitų dantų nudilimą. Jeigu protezas reikalingas priekiniams, iltiniams dantims – vadinasi, šiuo metu jūs kaip tik turite nelabai estetiškai ir juokingai atrodančias skyles savo šypsenoje.

Read More