Šiuolaikinė literatūra – įvairių žanrų mėgėjams | Eeefondai.lt

siuolaikine-literatura-300x156-6452842 Siuolaikine literatura

Knyga yra ne tik žinių šaltinis, bet ir laisvalaikio praleidimo būdas. Siuolaikine literatura suteikia galimybę kiekvienam skaitytojui mėgautis patinkančio žanro kūriniais. Žinoma, ne visiems vienodai patinka tie patys autoriai ar jų kūriniai, todėl ir skaitymo tendencijos yra skirtingos tarp atskirų asmenų grupių. Siuolaikine kultūra formuoja ir požiūrį į literatūrą. Todėl skaitantis asmuo pastaruoju metu įgyja vis kitokį statusą. Apskritai vis daugiau jaunų žmonių rečiau ima knygą į rankas. Tam įtakos turi įvairūs veiksniai, tai ir kitoks vertybių supratimas, ir naujosios technologijos bei kiti panašūs aspektai. Bet kokia literatura yra vertinama gana kritiškai. Vis dažniau norima greito rezultato – čia ir dabar. Todėl skaitymas dažniau iškeičiamas į virtualią erdvę, kiną ar kitus panašius dalykus. Vis dėlto tie žmonės, kurie vertina knygas, supranta jų prasmę bei reikšmę, žino, kas yra ir klasikinė, ir šiuolaikinė literatūra. Beje, pastaroji vertinama ne tik jaunuolių, bet ir vyresnės kartos atstovų.

Poezija

Priklausomai nuo to, ką labiau mėgstame skaityti, renkamės ir patinkančio žanro kūrinį. Siuolaikine literatura yra ne mažiau spalvinga negu klasikiniai skaitiniai. Visi, kuriems patinka poezija, gali rasti nemažai šių laikų poetų kūrybos. Žinoma, keičiantis amžiams, kinta ir literatūra, jos suvokimas, taip pat keičiasi ir žmogaus pasaulėvaizdis, poreikiai. Todėl su visa tuo keičiasi ir patys kūrėjai, jų mintys. Siuolaikine poezija skiriasi nuo romantikų ar ekspresionistų kūrybos. Tačiau formuojasi naujos srovės, kurioms galima priskirti šių dienų kūrybą. Nors poezija turi kiek mažesnę auditoriją negu kiti literatūros žanrai, vis dėlto yra ir pasiūla, ir paklausa. Sunku rasti vienareikšmį atsakymą į klausimą siuolaikine literatura kas tai yra, tačiau galima teigti, jog atsižvelgiant į skaitytojų poreikius, jų pasaulėvoką, kuriama ir atitinkamo pobūdžio literatūra. Šių dienų poezija, žinoma, Skiriasi nuo tos, kuri buvo rašyta prieš šimtmetį, tačiau tai nereiškia, kad nėra romantinės poezijos. Tiek siuolaikine prancuzu literatura, tiek lietuvių ar kitų šalių literatūra turi kūrėjų, kuriuos pagal savo pomėgius atranda skaitytojai.

Romanai

Siuolaikine literatura įvairaus pobūdžio romanų išties nestokoja. Todėl visi skaitytojai, kuriems patinka vienokie ar kitokie romanai, turi plačias pasirinkimo galimybes. Vieni romanai persmelkti aistros ir meilės, kiti – kupini intrigų, treti turi detektyvinio prieskonio. Tad kiekvienas knygos mylėtojas atras tai, kas labiausia jam patinka ir padeda atsipalaiduoti. Šiuolaikinė literatura persmelkta kitokiomis vertybėmis, pamąstymais bei mintimis. Nesunku pastebėti esminius skirtumus tarp, pavyzdžiui, antikinės ir šių dienų literatūros. Tačiau tai nėra blogai. Netgi tie patys romanai, kad ir kokio pobūdžio jie yra, perteikia šių dienų aktualijas, žmogaus gyvenimo būdą, vyraujančias vertybes. Tiek šiuolaikinė literatūra jaunimui, tiek vaikams ar suaugusiesiems liudija apie XXI amžių. Todėl sunku skirstyti literatūrą į blogą ar gerą, nes siuolaikine lietuviu literatura atskleidžia šių dienų tiek rašytojų, tiek skaitytojų mąstyseną bei pasaulėvaizdį.

Kritika

Dar vienas svarbus žanras yra kritika. Dažniausiai tai būna mokslininkų nuomonė, įžvalgos apie vieną ar kitą kūrinį. Tiek siuolaikine jaunimo literatura, tiek siuolaikine vaiku literatura turi savų kritikų, kurie interpretuoja, analizuoja tam tikrus kūrinius, pateikia savas įžvalgas, kurios grindžiamos perskaitytu kūriniu. Nors bet kokio teksto, ar tai būtų siuolaikine grozine literatura, ar Antikos laikų poezija, interpretacija yra gana subjektyvus dalykas. Todėl sunku būtų remtis tik vieno ar dviejų kritikų nuomone vertinant vieną ar kitą tekstą. Vis dėlto kritikos straipsniai taip pat yra naudingi, norint geriau suprasti margaspalvį literatūros pasaulį. Siuolaikine literatura turi savų kritikų, kurie vertina šių dienų kūrinius remdamiesi sukaupta patirtimi bei įvairia kita kritine literatūra.