Švenčių metu daugybėje įmonių pasikeičia darbo laiko apskaita, nes išeinama iš įprasto grafiko, prasideda visai kitoks skaičiavimas. Šventės didžiausios būna metų gale. Vienos įmonės jau prieš Kūčias apskritai užsidaro ir sako, kad atsidarys tik sausio pradžioje. Kitos nedirba tik per šventes. Vienos dirba per Kūčias, kitos nedirba. Kai kurių darbo laiko apskaita visiškai nepasikeičia. Kai kurie dirba taip, kad tektų mokėti kaip už įprastas dienas. Vienur labiau padidinamas atlyginimas švenčių metu, kitur tik tiek, kiek būtina, dar kitur sumokamos didelės premijos. Vienur žmonės gali patys pasirinkti, ar dirbs per šventes, kitur turi dirbti ir viskas.
Nustoja dirbti
Tai kaip skaičiuojasi darbo laiko apskaita ten, kur žmonės nustoja dirbti per šventes? Žinoma, tai atsiliepia per atlyginimus. Kai nedirbi, tai ir neuždirbi. Paprasta kaip du kart du. Vienur buhalterės šią darbo laiko apskaitą rašosi kažkur į lapus, kitur darbo laiko apskaitos iranga puikiai suskaičiuoja, kaip pasikeičia atlyginimas, kai nėra dirbama. Kodėl įmonės kartais nustoja dirbti visai savaitei ar ilgiau? Visų pirma, tai nutinka toks dalykas, kada reikia paskaičiuoti pinigus. Darbo laiko apskaitos iranga gali tau suskaičiuoti numatomą atlyginimą, kas būtų, jeigu dirbtum per šventes. Juk šventiniu metu dirbant iškart tektų mokėti didesnį atlyginimą. Vien dėl to paprastai nedirbama per pačias Kalėdas, Kūčias, Naujus metus. Tačiau dar yra ir darbas tada, kai prasideda tas vadinamasis tarpušvetis. Yra įmonių, kurių veikla turi labai ryškius tendencijų bruožus. Galbūt įmonės vadovai gali būti pastebėję, kad tarpušvenčių niekas nieko neperka, neužsako paslaugų būtent tarpušvenčiu. Taigi, tarsi nėra prasmės ir leisti laiką darbe. Jau geriau paleisti visus privalomų atostogų, ir tada darbuotojai galės pailsėti, ką nors smagaus nuveikti su šeima ar draugais, gal net pakeliauti.
Per šventes išvis nedirba
Kitų įmonių, galbūt daugumos, darbuotoju darbo laiko apskaita pasikeičia į kitą pusę. Gali būti nedirbama tik per privalomas dienas. Kaip tada keičiasi darbo laiko apskaita imoneje? Iš esmės, tada turi būti tiesiog išminusuojamos tos dienos, kada nedirbama. O visokios premijos ir priedai tampa savarnkišku vadovų pasirinkimu. Jeigu nori, jie gali organizuoti vakarėlius, teikti finansines dovanas ar mokėti priedus prie atlyginimo. Tačiau, kai nėra dirbama per šventes, tai darbo laiko apskaita imoneje labai nenukenčia, nes niekas kaip ir neturi už nieką gauti daugiau, negu privalo.
Dirba už didesnį užmokestį
Na ir žinoma, yra dar ir suminė darbo laiko apskaita mokėjimams tose įmonėse, kur dirbama tiesiog visada. Dažniausiai tai koks nors pamaininis darbas, kuris gali galbūt sumažinti kažkiek postų per šventes, bet pats darbas vyks vis tiek. Tada darbo laiko apskaitos būda padeda paskaičiuoti pasikeitusį darbuotojų atlyginimą už gruodžio ar sausio mėnesius. Juk per šventines dienas, o juo labiau naktis, taikomi didesni užmokesčio tarifai. Vieniems darbuotojams tai yra didelis liūdesys, kada negalima praleisti Kūčių vakaro kartu su šeima. Kitiems tai – tikras džiaugsmas, nes dėl didesnio atlyginimo žmonės yra pasiryžę padirbėti vos ne ir per savo vestuves. Tokios tendencijos nerasite turtingose ir pažangiose valstybėse, nes ten žmonės labiau vertina savo laiką bei neturi tokių finansinių sunkumų, kokių turi daugybė žmonių, mielai dirbančių per šventes už didesnius atlyginimo tarifus. Taigi, gera darbo laiko apskaitos sistema padės lengvai suskaičiuoti darbuojų atlyginimus už gruodžio mėnesį.
Read More
Šiandien neištvėriau viršininko įžūlumo ir nutariau parašyti šį įrašą apie tai, kaip pas mus vedama darbo laiko apskaita.
Rytas
Darbo laiko apskaita
Taigi, darbas prasideda aštuntą ryto. Kai tik pradėjau dirbti, iškart pamačiau, kad nė vienas žmogus čia nedrįsta pavėluoti nė minute. Visi ateina prieš aštuonias, blogiausiu atveju – lygiai aštuntą. Iškart supratau, kad kažkas čia nelabai gerai, jeigu taip griežtai žiūrima į vėlavimą. Man asmeniškai atsikelti šeštą ryto ir atvažiuoti čia lygiai aštuntą tikrai nėra pats maloniausias dalykas pasaulyje. Žinoma, kitaip gal ir negalėčiau, labai į rutiną įsivažiuoti padeda mažametis sūnelis – jis jau nuo šešių ryto tampo mus už kojų pirštų ir prašo, kad eitume su juo žaisti, taigi, toks neužtildomas žadintuvas kaip ir yra. Tačiau kartu galvoju – nejaugi visiems tikrai taip patinka, kai darbo laiko apskaita pradedama taip anksti? Ypač žiemą, kai atsikeli naktį, ir sėdi naktyje dar tris valandas, kol prašvinta. Prisimenu, darbe, kuriame dar dirbau prieš išeidama į motinystės atostogas, būdavo galima atsikelti ir ateiti, kada tik nori. Vieniems darbas prasidėdavo 8 ryto, kiti ateidavo ir 11. Kiekvieno asmeninis reikalas. Žinau, kad visame pasaulyje įmonės vėlina savo darbo laiką, o ir mokyklos ima dirbti vėliau – mat nustatyta, jog žmogus vis tiek pirmas per anksti atsikeltas valandas tiesiog prabūna kaip gyvas zombis. Tai kas iš to, kad darbo laiko apskaita transporto įmonėse bus vedama būtent nuo ankstyvo ryto, jeigu tai bus tik skaičiai ekranėlyje, o žmonių mintys dar skendės sapnuose?
Pietūs
Artėjant pietums, visiems atsiranda daugiau jėgų, užverda darbai. Man taip pat taip yra, nes anksti ryte aš negaliu dirbti, miegu. Tada, kai visi esame kaip tik pačiame jėgų žydėjime, kai darbas veja darbą – šaukiamas susirinkimas. Jis trunka valandą, paprastai su temomis būna susiję 3 – 5 žmonės, kiti 15 šiaip sėdi, klauso. Tada būna pietūs, ir po pietų darbo laiko apskaita imoneje jau būna įsukusi 4 valandas, tačiau aš būnu aptingusi, prisivalgiusi, nenudirbusi savo darbų, nes man juos pertraukė susirinkimas. Puiku, tiesiog puiku. Ką gi, prasideda vėl darbai, tik šįkart ji vyksta lėčiau.
Vakaras
Kai artėja darbo laiko pabaiga, prasideda tikri cirkai. Suminė darbo laiko apskaita, skaičiavimas jos vyksta visą laiką, todėl visiems yra riba – penkta vakaro. Neva tada reikia išjungti „Solitery“, kurį žaidei pastarąjį pusvalandį, ir eiti namo. Vakar, kai bosas išėjo 20 minučių anksčiau, aš irgi nutariau netysoti darbe. Išėjau be penkių penkios, o jis, gyvatė, tykojo mašinoje ir žiūrėjo, ar tik jo darbuotojai kaip pelės nebėga lauk, anksčiau lauko. Argi ne bjauru? Jokio pasitikėjimo, šlykštu. Šiandien buvau iškviesta ant kilimėlio.
Kilimėlis
Keistas čia darbas, nes elektronine darbo laiko apskaita visiems yra geriausias botagas, nors į rezultatą orientuotų žmonių – mažai. Taigi, nieko keisto, kad man tai kelia pasibjaurėjimą, o kartais jau tik juoką. Kai mane iškvietė ant kilimėlio, norėjo, kad kaip nusidėjėlė pasigailėčiau savo nedoro poelgio. Tačiau aš išrėžiau viską, ką galvoju: šita įmonė bankrutuos dar iki šių metų pabaigos, jeigu ir toliau nebus orientacijos į tikslą, į rezultatus, ir jeigu bus taip sureikšmintai žiūrima į darbo laiką, kuris yra tik formalumas – iš tiesų, tas, kas nori, turėtų galėti dirbti kad ir iš namų, o taip pat kokiu nori laiku. Čia vyksta absurdas, ir jeigu neatsiras sveiko proto, tai neatsiras ir pinigų. Aš tikrai manau, kad vesti darbo laiko apskaitą reikia, tačiau tik dėl įdomumo – kad matytum, kas kiek laiko skiria darbams. Bet nagrinėti reikėtų nuveiktus darbus, o ne duobes, išsėdėtas kontoros kėdėse.
Read More
Papildomo darbo pasiulymai
Tikriausiai kiekvienas sutiks, kad papildomo darbo pasiulymai visuomet labiausiai domina studijuojantį jaunimą. Tuos žmones, kurių diena jau pripildyta kažkokia būtina veikla. Galbūt tokie žmonės ieškotų ir ilgalaikio, visą dieną, pilnu grafiku dirbamą darbą – deja, nėra tiek laiko. Tikra tiesa, kad papildomo darbo pasiūlymai nesimėto – jie yra gražiai bei tvarkingai surikiuoti skelbimų portale. O jų ir asortimentas – kur kas mažesnis, nei nuolatinio darbo. Taigi, šiandien papasakosiu savo patirtį, kaip aš ieškojau darbelio.
Valytoja
Be abejo, papildomo darbo pasiulymai visada įsivaizduojami, kaip koks lengvas bei orus darbelis. Iš tiesų, kai pradedi ieškoti, supranti, kad kiekvienas darbas yra kaip dovana ir malonė, nes tų darbo vietų daug mažiau, nei norinčiųjų jas užimti. Taigi, net ir valytojos darbas man savo laiku atrodė kaip tikrai geras darbas. Prieš besiimdama ieškoti, įsivaizdavau, kad dirbsiu kokia nors elegantiška kortų ir kauliukų dalintoja kazino, su dailia uniforma, ir bus labai linksma. Deja, realybė žaliam, ką tik iš kaimo atvykusiam vaikui, yra visai kitokia. Tas darbas studentams yra labai skirtingas, irgi skirstomas pagal tai, kokių įgūdžių, kokių poreikių ir siekinių tu turi.
Auklė
Darbas aukle atrodo ir švarus, ir lengvas, ir nemonotoniškas. Tokio papildomo darbo pasiulymai paprastai gana aktualūs toms merginoms, kurios jau yra prižiūrėję savo mažesnius broliukus ar sesutes. Kadangi esu vienturtė, apsimelavau vienai šeimai, jog puikiai bendrauju su vaikais, prižiūrėdama savo mažuosius giminaičius. Jeigu būčiau nemelavusi, pasakius tiesą – nebūčiau darbo gavusi. Tačiau, kai šie darbo pasiūlymai studentams man tapo palankūs, ir kai tikrai pradėjau prižiūrėti vieną kūdikį – supratau, kaip baisiai sunku tai yra. Tikrai ne kiekvienas žmogus gali dirbti tokį varginantį ir atsakingą darbą. O šiek tiek pabuvusi su mažąja Auguste supratau ir kokį didelį darbą nudirbo mano mama, mane išaugindama.
Korepetitorė
Nors mane labiausiai būtų dominę darbo pasiūlymai buhalteriui, tačiau visgi teko dirbti matematikos korepetitore. Na ir kas, kad studijavau buhalteriją, tačiau manęs, dar be pilno išsilavinimo, niekas pernelyg nepageidavo darbuose. Taigi, padėjau ruošti kai kuriuos vaikus mokyklai, egzaminams. Turiu pasakyti, kad man tikrai visai patiko šis variantas, nes naudojau maždaug tuos įgūdžius, su kuriais siejau ir tolimesnę ateitį, taigi, laikiau tai teigiama praktika.
Indų plovėja
Kol mano vaikinui plaukė darbo pasiūlymai programuotojams, aš ėmiau dirbti dar paprastesnį darbą – virtuvėje. Tai buvo darbas naktimis klube. Galima pagalvoti, kad labai vargau ir kentėjau, tačiau iš tiesų mane aplankė daug ir malonių akimirkų. Iš tiesų, niekada negali net nuspėti, kur tau geriausiai bus dirbti. Kitą kartą gali įsidarbinti kokioje nors prestižinėje įmonėje, bet, jeigu nesutarsi su kolektyvu – tai nieko gero tau ir nebus. O čia, paprastoje virtuvėje, aš sutikau kelis turbūt visam gyvenimui geriausiais draugais tapusius žmones ir šiaip labai daug įdomių dalykų iš tokių linksmybių vietos užkulisių prisižiūrėjau.
Padavėja
Prisimenu, kaip mano geriausiai draugei buvo jau svarbu rimti, pilnai darbo dienai darbo pasiūlymai psichologui, o aš vis dar dirbau savo varganoje virtuvėje ir mokiausi tik trečiame kurse. Tai reiškė, kad diplomą pasiimsiu tik po gerų dviejų metų, ir tik tada ieškosiu, kažko geriau, nei darbas studentams. Visgi man pasisekė, nes ėmiau dirbti padavėja. Tai buvo puikūs metai su daug žmonių, daug pažinčių, patirčių ir – gausių arbatpinigių.
Read More